Kako se montira Pipko

Nezahvalno je licitirati koliko treba vremena da se namontira Pipko, jer ne posedujemo svi iste veštine u upotrebi kućnog alata, ali sigurno vam ne treba obučen majstor da bi namontirao Pipka. Jedino stručno znanje koje vam je potrebno je da znate da proverite da li imate napona na žicama. Pojeftinjenjem mernih instrumenata, popularno zvanih 'unimer', mnogi su usvojili i tu veštinu, a neki su odavno to već savladali probnom lampom. U nameri da Vas ohrabrim da to uradite sami ili u društvu (bolje je ako imate društvo, a o tome kasnije), ja sam napravio mini ilustrovani vodič u montiranju.
Pre bilo kakve radnje uvek imajte na umu sledeće:
-Čuvajte se strujnog udara.
-Čuvajte oči, jer se na Pipku nalaze dve LED, koje emituju veoma usmerenu svetlost

Kada otvorite kutiju i sklonite stiropor kao i sitne elemente, ostaje vam karton na kome je prikačen Pipko. Pored ambalažne uloge, karton ima ulogu i da simulira zid, što omogućava probu Pipka bez bušenja rupa. Dovedite osigurač u položaj koji prekida strujno kolo. Izvucite skroz osigurač, nikako ne odvrćite na pola, u nameri da uštedite vreme za odlaganje osigurača - Vi ne vidite u kakvom je položaju osigurač i možete da ga odvrnete tako da između kontakata bude zazor od desetog dela milimetra i da usled prirodnog vibriranja kuće ili zgrade, prolaska teretnog vozila, tramvaja, lupanjem vrata, osigurač se vrati u položaj koji ne želite, odnosno da kasnije pri montaži vaši prsti dođu u dodir sa izvorom napona. Ako imate automatski osigurač, preklapanjem ga dovedite u položaj koji prekida strujno kolo. Da biste bili sigurni da ste odvrnuli ili preklopili pravi osigurač, morate se uveriti da li ima napona na žicama u čašici. To možete uraditi na nekoliko načina
- probnom lampom (u narodu poznata kao 'vibra')
- mernim instrumentom
Ako nikad niste radili takve stari, ja vas neću kuražiti da to sada radite, zato pozovite nekog ko je radio.






Pošto ste se zaštitili od strujnog udara, onda možete klemama (nalaze se na žicama koje vire iz Pipka) da pričvrstite dve žice koje izlaze iz zida. Vratite osigurač u položaj koji zatvara strujno kolo i dobićete situaciju kao na slici





Jednostavnim pipanjem, možete proveriti da li Pipko radi i kako radi. Ako vam se sviđa, onda možete pristupiti permanentnoj montaži. Kada odvojite Pipka od kutije imaćete sledeće delove na raspolaganju




Pored ovoga potrebna vam je i bušilica, bilo ručna ili električna, sa pripadajućim burgijama za zid prečnika 2-4 mm. Svakako posao se može završiti samo sa jednom burgijom debljine oko 4mm, ali se rupa preciznije buši ako se prvo probuši sa manjom burgijom, pa onda sa većom. Takođe vam je potreban (ali nije neophodan) ekser i čekić.

Prvo dovedite osigurač u položaj koji prekida strujno kolo i uverite se u nepostojanje napona na žicama!
Na štampanoj pločici se nalaze dve žice, koje se završavaju klemama. Zašrafiti žice iz čašice za kleme i navući zaštitni bužir (crna pljosnata navlaka).







Na jednom kraju štampane pločice nalaze se kablovi. Štampanu pločicu treba postaviti u položaj kao na slici, odnosno pribijte kablove uz jedan kraj zida rupe i postavite u centralni položaj po visini. Ako Vas ne mrzi, očistite prstom ili četkicom za likovno (idealno bi bilo) prašinu, pesak ili delove maltera što su vam ostavili majstori. Ako se odlučite za duvanje, čuvajte oči!






 Štampana pločica je simetrična, tako da možete pribiti žice i sa druge strane.






Probajte obe varijante, a poenta je da štampana pločica opkorači obe strane rupe na zidu, odnosno kada pritisnemo (kao na slici) ne upada u rupu.






Kada ste nacentrirali, umetnite podlošku i vizuelno proverite da li zauzima položaj koji Vi želite (pretpostavlja se da želite horizontalu, ali to ne znači da ne možete namerno da iskosite taster). Ako ste sami, povucite običnom olovkom blagu liniju ivicom tastera i odmaknute se pa proverite, ako imate društvo neka neko pogleda u kakvom je položaju.







Obeležite običnom olovkom tačke gde će biti rupe za bušenje.






Postavite ekser na nacrtanu tačku (što upravnije na zid, na slici je koso što nije dobro!!) i udarite čekićem tek toliko da ostane udubljenje kao vodilja za burgiju. Ne preterujete u udaranju!







Pristupite bušenju. Prvo izbušite rupe burgijom reda veličine 2-2.5 mm, a kasnije 4-4.5 mm. Ako vam bušilica nema graničnik, onda poravnajte vrh tipla i vrh burgije, a potom lakom za nokte obeležite do koje dubine da bušite zid.






Gurnite tiplove u rupe, blago nakucajte čekićem, a ako tiplovi malo štrče, prislonite skalpel ili nož na zid i isecite taj deo što štrči. Stavite pločicu, podlošku i izabranu podlogu tako da se rupe podudaraju sa rupama u tiplovima







Stavite masku preko i zašrafite.






Uživajte






 Napomena:
 Na štampanoj pločici se nalaze dva tanka odbojnika (dva bela kvadratića na krajevima). Njihova uloga je da poravnaju makro i mikro pore između pločice i zida, odnosno da kada se zašrafi maska, ona bolje nalegne na štampanu pločicu. Ako ste zadovoljni kako vam taster 'čuči', možete skinuti zaštitu (beli papirići) i pločicu zalepiti na zid (ukoliko nije mnogo prašnjav i porozan). To će Vam u buduće olakšati proces menjanja maske. Ako želite to da uradite, uzmite podlošku (plastična, bela), poravnajte rupe podloške sa rupama na tiplovima, skinite zaštitni papir, gurnite štampanu pločicu kroz otvor podloške i zalepite.





No comments:

Post a Comment